Rośliny ozdobne

Tulipanowiec amerykański

Liriodendron tulipifera

To roślina której nazwa pochodzi najprawdopodobniej od kwiatów drzewa, które swoim kształtem przypominają zamknięte pąki tulipanów.

Tulipanowiec amerykański jet rośliną ciekawą, przykuwającą wzrok, rosnącą bardzo szybko i ekspandującą dość mocno. Drzewo może osiągnąć wysokość nawet 30 metrów! Tulipanowiec dobrze się czuje w glebie żyznej, świeżej, o odczynie kwaśnym bądź obojętnym. Tulipanowiec jest kwiatem delikatnym o dość kruchych gałęziach, w związku z czym przy sielniejszych wiatrach narażony jest na dużą łamliwość gałęzi.

Tulipanowiec lubi świeże i żyzne gleby, które nie mogą jednak być zbyt wilgotne ani zbyt suche. Najczęściej sadzony w otoczeniu innych drzew liściastych, rzadko sadzony jako samotnie występujące drzewo.

 

Bananowiec

Bananowiec, rozpoznawany jako ozdobna roslina uprawna także pod nazwą Banana domowego to jedna z odmian, które można z powodzeniem hodować w warunkach domowych w klimacie umiarkowanym. Po około 5 latach można nawet uzyskać niewielkie owoce.

Roślina hodowana w donicach w warunkach domowych może osiągać wysokość około 2 metrów.

Jeżeli chcą Państwo mieć w domu namiastkę egozytcznego raju, ta roślina będzie doskonałym początkiem!

Eukaliptus cytrynowy

Eucalyptus citriodora 

Jest to bardzo ciekawa odmiana eukaliptusa. Co ciekawe jest to roślina, która jest całorocznie zielona. Oryginalnie, podobnie jak inne odmiany eukaliptusa, pochodzi z Australii. Jest to roślina bardzo odporna na warunki atmosferzyczne. W związku z tym, że naturalnie eukaliptus cytrynowy występuje w zupełnie innym klimacie, w Europie hoduje się go raczej jako roślinę doniczkową. Wielkim atutem posiadania takiej rośliny w domu jest fakt, iż jej przyjemny dla człowieka świeży cytrynowy zapach odstrasza komary. Roślina charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi, które wykorzystywane są w medycynie ze względu na swoje wlaściwości lecznicze. Pomocne są między innymi w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, chorób oczu oraz problemów skórnych.

 

 

Kawa Arabica

Kawa Arabica zwana także Kawą Arabską lub Drzewkiem Kawowym to krzew osiągający wysokość maksymalnie jedego metra. Charakterystyczne dla rośliny ciemnozielone błyszczące liście w dotyku są bardzo delikatne, niemal aksamitne. Roślina posiada białe kwiaty, które wydzielają mocny bardzo intensywny zapach. Ponadto, dla Drzewka Kawowego bardzo typowe są czerwone owoce, wyglądem przypominajace zbite i niewielkie czereśnie. Owoce można zbierać, następnie usunąć z nich pestki, które po wysuszeniu i paleniu umożliwiają wytworzenie dobrze znanego gatunku kawy - Arabiki. Jest to prosty w uprawie krzew, którego uprawę można rozpocząć w dowolnym momencie. Zanim posadzimy nasiona kwiatu, warto poddać je procesowi moczenia w letniej wodzie - zaleca się moczenie przez około 20-24 godziny.

Roślina po posadzeniu ziaren, rozpoczyna kiełkowanie w tempie nieregularnym począwszy od kilku tygodni po wysiewie.

Ten gatunek kawy bardzo lubi jasne miejsca, jednak nie takie w których nastawiony jest na nieustanną bezpośrednią dawkę mocnych promieni słonecznych. Jeżeli zimą nie ma światła, warto zapewnić drzewku inne źródło światła sztucznego, na przykład skierować w jego stronę lampę biurkową.

Jest to roślina, która bardzo lubi dużą ilość wody - roślinę trzeba nawozić i należy o tym pamiętać!

Krzew Mojżesza

Krzew Mojżesza nazywany także Dyptamem, to roślina coraz popularniejsza i coraz częściej wybierana do posadzenia w ogrodzie.

Jest to bylina, która żyje dość długo, osiąga wysokość nawet do 90 centymetrów.

Z reguły spotyka się ukwiecenie białe, różowe lub białoróżowe - kwiatów na roślinie jest dużo. Występują raczej duże kwiaty - roślina wydziela bardzo silny zapach. Kwitnienie Krzewu Mojżesza określa się na ciepłe miesiące wiosenno- letnie (mniej więcej od maja do lipca). Roślina przez niektórych może być uznawana za roślinę niebezpieczną, w związku z tym, że wydziela duże ilości intensywnych olejków eterycznych, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec samozapłonowi - to także kolejny z powodów dla których Krzew Mojżesza nazywa się Krzewem gorejącym.

 

 

Lilak amurski

Syringa amurensis

Są to - w zależności od punktu widzenia i od tego jak dorodnie nam urosną - wysokie krzewy lub niskie drzewa. Osiaga z reguły wysokość do 4 metrów. Jest to roślina bardzo podobna do bzu. Lilak amurski to inaczej lilak japoński. Jest ro krzew zaliczany do bzowych. Ukwiecenie lilaka amurskiego niemal do złudzenia przypomina kwiaty bzu - kwiaty są gęstorozmieszczone. Dodatkowym atutem krzewu jest intensywny przyjemny słodki zapach unoszący się w powietrzu na obszarze kilkunastu a nawet kilkudziesięciu metrów. 

 

Palma Królewska

Palma królewska to roślina wieloletnia, którą hodować można zarówno w doniczkach jak i w ogrodzie. Nasiona wysiewamy w dowolnym momencie - pora roku nie ma dla tej rośliny większego znaczenia. Jest to roślina atrakcyjna między innymi z uwagi na to, iż przez cały rok posiada zielone wspaniałe błyszczące liście. Dzięki temu może przez cały rok stanowić atrakcyjną ozdobę domu i ogrodu.

Palma królewska wzrasta dość szybko, w ciągu pół roku może urosnąć nawet do 100 centymetrów.

Roślina potrzebuje słońca, ale toleruje także światło-cień. Najlepiej palma czuje się w temperaturze pokojowej, jednak toleruje temperaturę nawet do 40 stopni.

 

Płomień Afryki

Delonix Regia

Płomień Afryki to jedno z najpiękniej kwitnących drzew. Nazwa nawiązuje do tego jak drzewo prezentuje się podczas kwitnięcia - korona drzewa pełna jest karminowych, rudoczerwonych kwiatów - drzewo wygląda jakby pokryte było płomieniami!

Kwiaty na drzewie obserwować można od późnej wiosny aż do końca lata. Prawdopodobnie oryginalnie roślina ta naturalnie wyrosła na Madagaskarze, co sugeruje, że jest rośliną tropikalną, jednak z powodzeniem można ją uprawiać także w europejskim klimacie.

Korona drzewa przyjmuje charakterystyczy parasolowaty kształt, który może osiągać średnicę nawet do 20 metrów. Wysokością nie odbiega od innych drzew - może osiągać do 10 metrów wysokości. 

Płomień Afryki lubi miejsca naświetlone i ciepłe. Podłożem jakie preferują te rośliny są torf i glina, a najlepszym jest mieszanka tych dwóch typów gleby.

Milin amerykański

Campsis radicans Seem

Milin amerykański to roślina z rodziny bignoniowatych. Jak sama nazwa wskazuje do Europy przywędrował ze Stanów Zjednoczonych. Jest to pnącze wieloletnie, które zrzuca liście w okresie zimowym. Może osiągac wysokość nawet 10 metrów. Rocznie wzrasta w tempie 2-4 metrów. Kwitnienie z reguły na przełomie sierpnia/września.

Milin amerykański to bardzo atrakcyjna roślina, która przyciąga przede wszystkim oryginalnym wyglądem kwiatów. Kwiaty milina są bardzo ozdobne, swoim kształtem przypominają trąbkowate kwiaty o długości od 5 do 7 centymetrów. Kwiaty milina amerykańskiego mogą przyjmować barwy od jasnożółtej, przez pomarańczową, czerwoną aż do szkarłatnej. Kwiaty tworzą baldachogrona, które drzewu dodają magicznego uroku.

Jeśli chodzi o warunki w jakich powinno się sadzić tę roślinę, to warto zadbać o to, by drzewo miało miejsce osłonięte i dość słoneczne. Jest to roślina bardzo ekspansywna, która daje wiele odrostów, z wiązku z czym potrzebuje przestrzeni. Najlepiej milin amerykański czuje się w próchniczej bądź gliniastej glebie. Roślina ma charakter wijąco-czepny - można ją zatem sadzić w bliskim otoczeniu ogrodzeń, ścian, tyczek i innych.